Kinematic Taping to przede wszystkim uzupełnienie leczenia. Zastosowanie ma w "doleczaniu" dysfunkcji układu mięśniowego, stawowego i nerwowego. Daje najlepsze rezultaty w połączeniu z technikami stosowanymi w Ortopedycznej Terapii Manualnej oraz ćwiczeniami. Plastrów nie stosuje się zamiast fizjoterapii czy ćwiczeń.

Kinematic Taping powstał na bazie kilku metod. Jedna z nich to najbardziej rozpoznawalny sposób przyklejania plastrów elastycznych zwany Kinezjo Taping'iem wymyślony przez Kenzo Kase - chiropraktyka i kinezjologa. Inspiracją był też sposób stosowania zgodny z kryteriami OMT sztywnych plastrów przez australijską fizjoterapeutkę Jenny McConnell. Używała ich w leczeniu bólu przedniego przedziału kolana oraz dysfunkcjach stawu ramiennego. John Langendoen "wyciągnął" to co najlepsze z obu metod i uzupełnił o wiedzę z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej. W taki oto sposób powstałazintegrowana z OMT metoda przyklejania plastrów elastycznych Kinematic Taping.

Kinesiotaping jest jedną z najnowszych i najszybciej rozwijających się metod fizjoterapii. Do niedawna stosowana była głównie w sporcie, w celu ograniczenia ilości kontuzji występujących u zawodników, lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Obecnie ma ona zastosowanie praktycznie przy każdej dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego. 
W metodzie tej narzędziami są specjalne plastry, Kinesio Tex™. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, nie zawierający leków, nie zawierający latexu, odporny na działanie wody (możliwość kąpieli), umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. FizjoTerapiaHD 2017. Projekt i wykonanie: web-projects.pl

Powrót do góry